SON DAKİKA
[13:25] Düzce fotoğrafları ile andı -- [12:55] 15 Temmuz’da şehitler unutulmadı -- [11:20] Vali Dağlı’dan 15 Temmuz mesajı -- [23:56] Delta Alfa Çorap 15 Temmuz mesajı -- [23:54] Avukat/Arabulucu Ali Dilber'in 15 Temmuz mesajı -- [23:52] DİVAPAN 15 Temmuz mesajı -- [23:49] Düzce Üniversitesi 15 Temmuz mesajı -- [23:43] Uğur Eğitim Kurumları 15 Temmuz mesajı -- [11:55] Oğullarını özlüyorlar -- [11:50] Düzcespor’u en iyi yönetecek isim --
Eğitim
Mülteci öğrencilerin topluma kazandırılmasına çalışılıyor

Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER

Mülteci öğrencilerin topluma kazandırılmasına çalışılıyor
25.06.2019 - 14:36
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

DÜZCE İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı projeyle, mülteci öğrencilerin topluma kazandırılması, motivasyonlarının sağlanması ve akran dayanışmasının sağlanması amacıyla hazırlanan “Let Everbody Inside” başlıklı projenin uygulanmasına devam ediliyor. Bu kapsamda Düzce’de ki çeşitli okullarda gören yapan ve projede yer alan öğretmenler Portekiz’e giderek, mülteciler üzerinde ki iyi uygulamaları yerinde incelediler.

Özellikle Suriye’de yaşanan savaşın ardından ülkelerini terk ederek Dünya’nın çeşitli ülkelerine yerleşmek zorunda kalan mülteci öğrencilerin topluma kazandırılması, motivasyonlarının arttırılması ve akran dayanışmasının sağlanması amacıyla Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İtalya ile Portekiz’in ulusal,  Bolu, Iğdır ve Kilis Milli Eğitim Müdürlükleri, Düzce İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Düzce Rehberlik Araştırma Merkezi, Şehit Furkan Kaplanbaba İlkokulu, Yeşiltepe Ortaokulu ve İsmetpaşa Ortaokulu’nun yerel ortakları olduğu “Let Everybody Inside (Haydi Herkesi Dahil Edelim” başlıklı KA2 stratejik ortaklık projesi uygulanmaya devam ediyor.

Proje kapsamında mülteci öğrencilerin topluma kazandırılması ve akranları ile dayanışma sağlamaları için okullarda çeşitli eğitim aktiviteleri, tarihi, turistik ve müzelere geziler, sinema, tiyatro ve piknik gibi kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Ayrıca projenin yurt dışında nasıl işletildiğini incelemek amacıyla da projenin ulusal ve yerel ortaklarının katılımıyla 9-12 Haziran tarihleri arasında Portekiz’e ziyaret gerçekleştirildi. Protekiz ziyareti ile birlikte 5. Ulus ötesi ziyaret gerçekleştirilmiş oldu. Ziyarete  Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Düzce RAM, İsmetpaşa ve Yeşiltepe Ortaokullarının temsilcileri katıldı. Ziyarette göçmen veya mülteci statüsündeki grupların ağırlıklı olarak yaşadığı semtlere gidilerek gözlemlerde bulunuldu. Bu dezavantajlı grupların eğitim sistemindeki yerini gözlemlemek amacıyla okul ziyaretleri gerçekleştirildi. Dezavantajlı öğrencilerin gittiği okullardan olan “Group of Schools of Laranjeiras ve Conservatory of Arts of Loures” isimli okullar ziyaret edildi. Okullardaki iyi uygulamalar tanıtıldı. Yapılan toplantılar ve ziyaretler özellikle kültürlerarası etkileşim ve iletişim açısından projeye katkı sağlamış oldu.

 


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

YÖS sınavı duyurusu
10.07.2019 - 12:29
YÖS sınavı duyurusu
Örnek bahçe oluşturuldu
11.07.2019 - 14:06
Örnek bahçe oluşturuldu
Çocuk Teknopark’ta belge töreni
Okuma seferberliği sonuçlarını verdi

Facebook'da Bizi Takip Edin