SON DAKİKA
[23:15] Kuyumcuyu soymaya çalışmıştı intihar etti -- [20:18] Polis tüfek sesi olmadığını tespit etti -- [17:30] Düzce’nin önünden çekilin -- [14:56] Köpekleri korkutmak için ateş etti -- [14:38] İlk öğretmen önlüğü Mili Eğitim Müdüründen -- [09:09] Otomobil içinde ölü bulunmuştu otopsisi sonuçlandı -- [00:02] Bariyerlere çarpan otomobil ters döndü 1 ölü 4 yaralı -- [16:08] Kamyon lastiği patladı 2 işçi yaralandı -- [16:02] Şahin Başkan ilçede havai fişeği yasakladı -- [15:45] Vali Atay ilk halk günü toplantısını yaptı --
Gündem
Tanal Düzce Belediyesini şikayet etti

DüzceSonHaber

Tanal Düzce Belediyesini şikayet etti
10.01.2020 - 09:29
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi kurmak yerine, kentin çöplerini “vahşi depolama yöntemi” denilen yöntemle Taşköprü Köyü Mevkii’nde Küçük Melen Çayı kenarına dökerek insan sağlığını tehlikeye atan Düzce Belediyesi’ni Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) şikayet etti.

DÜZCE BELEDİYESİ KANUNLARIN EMREDİCİ HÜKÜMLERİNİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Dilekçesinde, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun belediyelere çöp ve katı atıkların toplanması ve bertaraf edilmesine ilişkin emredici nitelikte yükümlülükler yüklediğini belirten ve ilgili maddeleri sıralayan Tanal, Düzce Belediyesi tarafından kanunların emredici hükümlerinin görmezden gelinerek çöp ve katı atıkların toplanması, bertaraf edilmesi için herhangi bir tesis hizmeti verilmediğini aktardı. Bunun yerine Düzce Belediyesi tarafından çöp ve katı atıkların Küçük Melen Çayı yakınlarında vahşi depolama alanında toplandığını anlatan Tanal, “Vahşi depolama alanında biriktirilen bu çöp ve atıklar çevre ve birey sağlığı açısından ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Eriyen kar ve yağmur suları ile vahşi depolama alanında biriktirilen çöp ve atıklar sürüklenerek Küçük Melen Çayı’na karışmaktadır. Bu durum ciddi boyutta su kirliliğine yol açtığı gibi suyu kullanan vatandaşların da sağlıklarını tehdit etmektedir. Ayrıca vahşi depolama alanında tutulan ve orada doğaya terk edilen atık ve çöplerin yakınlarında yerleşim olması beraberinde başkaca sorunları getirmektedir. Bu noktada; kanunlara aykırı olarak oluşturulan depolama alanında tutulan çöp ve atıklar çevreye kötü koku ve gaz yayılmasına neden olmaktadır. Bu durum da açık bir şekilde toplum sağlığını tehdit etmektedir” dedi.

KİRLETİLEN MELEN ÇAYI İSTANBUL’UN DA SU İHTİYACINI KARŞILIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kamu Denetçiliği Kurumu’na sunduğu şikayet dilekçesinde, çevrenin korunması için yapılan düzenlemelerin kaynağının Anayasanın 56. maddesinde düzenlenen “sağlıklı çevrede yaşama hakkına dayandığına dikkat çekti. Bu bakımdan çevrenin kirletilmesi veya pasif anlamda çevre kirliliğinin önlenmemesi durumunda mağdurun tüm toplum olduğunun altını çizdi. Mevzuatların kendisine yüklemiş olduğu yükümlülük ve sorumluluklara aykırı hareket ederek çevre ve toplum sağlığını tehdit eden Düzce Belediyesi’nin, vahşi depolama alanına çöp ve atık dökmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Tanal, şöyle devam etti: “Nitekim belediye tarafından çöp ve atıkları bertaraf etmek için bir tesis de kurulmamıştır. Ayrıca yapılan bu işlem ile gerek çöp ve atıkların çevreye saldığı zararlı koku ve gazlar gerekse de Küçük Melen suyuna sürüklenen atıklarla çevre ve toplum sağlığı tehdit edilmekte ve zarar verilmektedir. Melen suyu bölge halkı tarafından gerek tarımsal sulamada gerekse de içme suyu olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Melen Çayı ile İstanbul ilinin su ihtiyacı da karşılanmaktadır. Melen Suyuna sürüklenen atık ve çöpler nedeni ile vatandaşların sağlık ve sıhhatleri tehdit edilmektedir. Bulaşıcı hastalıkların sulama ve içme suyu yolu ile yayılması riskini doğurmaktadır. Tarımsal sulamada kullanılan Melen Suyunun atık ve çöplerle kirlenmesi sonucu; sulamanın yapıldığı tarım ürünleri de büyük risk altına girmektedir. Bu su ile üretilen tarımsal ürünler adeta birer hastalık taşıyıcı olma riski ile karşı karşıyadır. Görüldüğü üzere Belediyenin üzerine düşen görev ve sorumluğu yerine getirmemesi nedeniyle vahşi depolama alanında toplanan çöp ve atıkların Melen Çayı’na sürüklenmesi sonucu öncelikli olarak Düzce ve İstanbul illerinde yaşayan vatandaşlarımızın sağlıkları tehdit edilmektedir. Atık ve çöplerden yayılan mikrop ve bakterilerin bulaşıcılığı düşünüldüğünde bu durum Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlarımız açısından bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.”

 DÜZCE BELEDİYESİ’NİN ÇÖP DÖKTÜĞÜ ALANDA İNCELEME YAPILSIN

 CHP’li vekil Mahmut Tanal, dilekçesinde sıraladığı hususların tespiti açısından Düzce Belediyesi’nin çöp ve atık topladığı alanda inceleme yapılmasını talep etti. Ombudsmanlık kurumundan Düzce Belediyesi’nin eyleminin hukuka aykırı olduğu yönünde tavsiye niteliğinde karar alınmasını isteyen Tanal, “Açıklanan nedenlerle; mevzuatlara uygun olarak çöp ve atık toplama/bertaraf etme hizmetini yerine getirmeyerek vahşi depolama alanı kullanarak çevre ve toplum sağlığını tehdit eden belediyenin bu işleminin, hukuka aykırı olduğunun tespitini talep etmek için bu başvuruyu yapma zorunluluğu doğmuştur” ifadelerini kullandı.


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Nail ERDİNÇ

10.01.2020 - 16:29:21

VALLA BEN HERŞEYİ YAPARIM İSKİ ÖNLEM ALSIN KÖYLERE KANALİZASYON YAPSIN KİME NE LAZIMSA ÖNLEMİNİ ALSIN YANİ DÜZCELİ SESİNİ ÇIKARMIYOR DİYE İSKİ BU İŞİN BOKUNU ÇIKARMASIN

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Eşinin ölümüne neden olan doktoru mahkum ettirdi
81 vilayette koronavirüs denetimi yapılacak
TOKİ’de başıboş köpekler çocuklara saldırdı
Düzceliler susuzluk yaşamaya başladı Kaçak avcıların tüfekleri ihaleyle satılacak
Koçyazı mezarlığında durum vahim otlar insan boyu
Şahin Başkan ilçede havai fişeği yasakladı

Facebook'da Bizi Takip Edin