SON DAKİKA
[00:58] Yaşlı adam için seferber oldular -- [18:07] 3 küçük çocuk ortadan kayboldu -- [14:53] Hamsiyi yediler kanı verdiler -- [12:13] Obeziteye dikkat çekti Bakan’a sordu -- [11:40] Barış Gümüş ekibiyle iddialı geliyor -- [11:20] Vali Dağlı öğrencilerle -- [18:14] Hamsi festivali başladı -- [13:04] Fırtına sonrası temizlik -- [12:32] Çeltik üreticilerinin su sorunu çözüldü -- [12:12] Karne hediyeleri jandarmadan --
Gündem
Düzce’de farkındalık etkinliği düzenlendi

DüzceSonHaber

Düzce’de farkındalık etkinliği düzenlendi
12.01.2020 - 17:20
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Düzce İşçiler Dayanışma Derneği tarafından 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte görme engellilere nasıl davranılması gerektiği hakkında bilgiler verildi.

Düzce İşçiler Dayanışma Derneği tarafından 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte özellikle görme engelli bireylerle nasıl davranılması gerektiği ile ilgili olarak farkındalık oluşturmak amacıyla küçük uygulamalar yapıldı. Etkinliğe katılan Düzce Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi olan görme engelli Ahize Özbek, görme engellilerin karşıdan karşıya geçmesinde bireylerin kendilerine yardım konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Uygulamalı olarak ise sahneye gelen iki kişi yardım etmek istedikleri görme engelli Ahize Özbek’i adeta sürüklediler. Son olarak sahneye gelen Volkan Özer ise görme engelli bir bireye nasıl yardım edilebileceğini gösterdi. Özer ilk olarak görme engelli Ahize Özbek’e yardıma ihtiyacınız var mı diye sordu ve gerekli bilgiler verdikten sonra karşıdan karşıya geçmesine yardım etti.

Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Nurullah Çelebi bir iyilik yapmak için etkinliği düzenlediklerini ifade ederek “Hadi bu gün bir iyilik yapalım. İyiliği insan kime yapar? İyiliği insan kendisine yapar. Düzce’de de en çok iyiliği yapan kimdi? Tabi herkes iyilik yapıyor ama 2019 yılında medyada en çok onlar yer aldı. O kadar çok iyilikler yaptıkları ki bizde diyoruz ki 2019’un en çok iyilik yapan sivil toplum örgütü DİDER’e kucak dolusu alkışlar. Çalışanlar ve aileleri burada. Çalışanlar neler yapıldığını biliyor. Ama aileler görsün diye arkada bir fotoğraf sergisi açmışlar. Bugüne kadar yaptıklarından kesitler sunmuşlar. Gerçekten iyilik yapmak çok güzel. Bugün özel bir gün. Görme engelliler haftası, bizimle ne alakası var. Bundan 5 yıl önce bir dostum arar ve der ki “Düzce Üniversitesi’nde bir kızımız, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne kayıt olmak istiyor ama çok keyfi yok. Düzce’ye gitmek istemiyor. Telefonla görüşsem ikna eder misin?” Telefonla görüştük. Ses harika, geleceğin sanatçısı olacak. Kızım sen gel Düzce’ye biz her zaman yanındayız dedik. Ahizer Özbek kardeşimiz o gün geldi. Bugün okulunu bitiriyor. Harika bir sesi var iyilik yapmaya devam ediyor. Biz görme engelli değiliz, kendisi görme engelli. Biz görme engellilere nasıl yardımcı olabiliriz? Küçük dokunuşlarla nasıl iyilik yaparız, nasıl mutlu oluruz dedik. Sen beni mikrofona davet et gerisi kolay dedi” ifadelerini kullandı.

DİDER Başkanı Sedat Mıhçı, yardım ve iyilik için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Görme engelliler yardım etmek için yapılması gerekenleri anlatan Özbek “Şimdi size soru. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir görme engelli var. Ne derece sokakta bir engelli gördüğümüzde yardımcı oluyoruz? Kırılır mı? Üzülür mü? Nasıl yardım etmem lazım? Ya beni terslerse diye düşünüyoruz ve genelde sadece bakmayı tercihe diyoruz. Bu bir gerçek. Biz böyle olmasını istemiyoruz. Belki gerçekten yardıma ihtiyacı vardır. Yanına gidilip “Merhaba yardıma ihtiyacınız var mı?” diye sorulması gerekiyor. Direk koluna girmek çok yanlış bir hareket. Bu yanlış anlaşılabilir. Zaten kişi yardıma ihtiyacı varsa evet yardıma ihtiyacım var diyor. İkinci soru ise “Size nasıl yardım edebilirim?” olması gerekiyor. Kişi zaten yönlendirmeye başlayacaktır. Ya benim koluma girin, ya yürüyün der. Görme engelli birey sizin kolunuza girecek ve sizin 1 adım önde yürümeniz gerekecek. Bu yardım esnasında bir basamak veya engel varsa engelli birey diğer bireyin sayesinde bunu hissedecektir. Bu sebeple basamak var, inip çıkın denmesine gerek kalmıyor” dedi.

Etkinlik yine müzik öğretmeni olmayı hedefleyen Ahizer Özbek’in mini konseri ve Nurullah Çelebi tarafından hazırlanan tiyatro oyunuyla son buldu.


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Şahin'in mesajı Bahçeli'yi kızdırdı
Performansı neye göre ölçüler?
15 Temmuz gravür sanatına darbe vurdu
Şahin MHP’den ihraç edildi
15.01.2020 - 11:12
Şahin MHP’den ihraç edildi
Şahin kendisini savundu
16.01.2020 - 11:19
Şahin kendisini savundu
Şahin’in umurunda değil
15.01.2020 - 12:05
Şahin’in umurunda değil
Kamyoncuların sorunlarını meclise taşıdı

Facebook'da Bizi Takip Edin