SON DAKİKA
[17:41] Virüs tedbirlerine uymayanlara ciddi yaptırımlar uygulandı -- [] -- [16:30] TED Öncü Eğitim Kurumları farkıyla Düzce’de -- [16:04] Valilik 12 maddelik önemli kararlar aldı -- [15:41] Yığılca ile ilgili önemli karar -- [15:32] Virüs salgınını hiçe saygılar -- [15:21] Algün İnşaat’tan örnek çalışma -- [10:26] Rektör Nigar Demircan Çakar’ın acı günü -- [10:18] Evi kumarhaneye çevirdiler polis bastı -- [09:48] Düzceli yazar İlhan Akın’ın yeni kitabı satışa çıktı --
Gündem
Düzce’de ortodonti tedavisi başladı

DüzceSonHaber

Düzce’de ortodonti tedavisi başladı
22.02.2020 - 12:27
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Ortodonti Uzmanı Musa Bulut özellikle çocuklarda yanlış yutkunma ve çenenin ileride yada geride olmasıyla ilgili olan ağız hastalıklarının erken teşhis durumunda cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi edildiğini, bebeklerde yanlış yutkunmanın ilerleyen yaşlarda ağız ve çene bozukluklarına neden olduğunu söyledi.

Düzce’de diş hekimi Ayşen Çağlı ile birlikte muayenehane açarak hizmet vermeye başlayan Ortodonti Uzmanı Musa Bulut, bebeklerde yanlış yutkunmanın ileride ağız ve diş sağlığında göz ardı edilmeyecek bozukluklara neden olduğunu ifade ederek “Bebekler doğduklarından itibaren yutkunmayı dudaklarından ve dillerinden destek alarak yapıyorlar.  6. Aydan 2 yaşa kadar süt dişlenmesi ve dişler çıktıkça yutkunmayı terk ettirip damaklardan ve dişlerden destek alarak yutkunmayı sağlamamız lazım. Parmak emme, dudak emme gibi alışkanlıklar 2-3 yaşından sonra devam ederse daimi dişler çıkınca ve daimi dişlerin çıkmasından sonra yanlış yutkunma devam ederse buna bağlı olarak dişlerde kapanış bozuklukları, çarpıklıklar meydana gelebiliyor, üst damak daralabiliyor. Süt dişleri çıktığı zaman düzenli bir ortodonti kontrolüne getirirlerse diş hekimi kontrolüne getirirlerse daha iyi olur. Sürekli parmak emmede, parmağı damağa bastırdığımız zaman damak kubbesi birazcık sığlaşıyor. Üst dişlerde damak daraldığı için ön dişlerde açık kapanış meydana geliyor. Buna bağlı olarak nefes almada, burunda, ağızdan solunuma katkı sağlıyor. Bu bizim istemediğimiz bir durum. Düzeltilmesi için en geç 7-8 yaşlarında müdahale etmemiz lazım. Dilin yutkunmasını doğru yerde tutacak paravan ve aparatlarımız var. Parmak emmeyi engelleyen aparatlarımız var. Bunların uygulanması ile çocuklar daha iyi ve sağlıklı dişlerle kavuşabiliyorlar” dedi.

“Çene bozuklukları aparatlarla giderilebiliyor”

Ortaokul çağında ki çocukların çenelerinin ilerde yada geride olmasının zamanında müdahaleyle ameliyat gerektirmeden aparatlar sayesinde düzeltildiğini ifade eden Bulut, “Ailede genetik olarak annede, babada yada uzak akrabalarda alt çene belirginliği varsa rahmetli Sakıp Sabancı’nda olduğu gibi 8-9 yaşlarında süt dişleri dökülüp daimi dişler çıkmaya başladığından itibaren  kendisini gösteriyor. Alt çenenin belirginliği, üst çeneden kaynaklıysa 8-9 yaşında biz bunu muayenelerde tespit edebiliyoruz. Buna bağlı olarak ağız dışından yakılan alın ve çene ucundan destek alıp üst çeneyi öne doğru kuvvet uygulayarak ilerlemesini sağlayan aparatlarla bunları düzeltebiliyoruz. 12-13 yaşında karşılaştığımız durumlarda maske ile düzeltilme olmadığı zaman maalesef bunun düzeltilme yöntemi ameliyat ile oluyor. Şu an teknoloji ilerlediği için çene ameliyatlarında 3-4 saat sürede bunun düzeltilmesi oluyor. Hem çiğneme hem estetik hemde konuşma açısından hastalar daha sağlıklı bir yapıya kavuşuyorlar” dedi.

“Ortodonti diş ve ağız sağlığında her tedaviyi uyguluyor”

Ortodonti uzmanlığı konusunda bilgiler veren Uzman Musa Bulut, “Hastalarımız gelmeden ararlarsa iyi olur. Ortodonti çene, diş bozuklukları, ağız bozuklukları, bebek yaşlarda dudak damak yarıklıkları ile meydana gelen anomalilerin tedavisi, dişlerle alakalı bozuklukların tedavisini yapan nadir ana bilim dalıdır. Genellikle hasta grubumuz ortaokul çağında ki genç arkadaşlarımız oluyor. Küçük yaştan itibaren düzenli ortodonti kontrolünde olmak ilerde meydana gelebilecek çapraşıklıkların erken müdahalesine ve daha az şiddetli tedaviye katkı sağlıyor. 6 yaşında süt dişini kaybeden bir hastanın daimi dişi 11-12 yaşında geliyorsa 4-5 sene zarfında dişsiz kalan bölgeye yer tutucu yapılması bizim için önleyici tedavi oluyor. O dişin yerini koruduğumuz zaman ileride çapraşıklık olasılığını azaltıyoruz. Hastalarda meydana gelebilecek alt çene geriliği, üst çene geriliği, çenede çıkıntı olması, üst dişlerde çapraşıklık, özellikle hasta velilerimiz bize çocuklarının üst köpek dişleri damak dışından çıkmış biz buna ne yapalım diyorlar. Bunların tedavisi ortodonti ile oluyor. Ortodonti olarak hem ağız içinden hem ağız dışından dişlere yer ede edebilmek için çeşitli aparatlar kullanabiliyoruz. Hem hastanın estetik kaygısını düşünerek hemde bizim tedavi sürecimizi hızlandıracak en optimal tedaviyi hastalarımıza sunuyoruz” dedi.

“Erken teşhis dişleri kurtarır”

Kanser tedavisinde olduğu gibi diş tedavisinde de erken teşhisin önemine değinen Bulut, “ Erkenden fark ettiğimiz olgular genelde süt dişlerinin kaybına bağlı olarak gerçekleşiyor. 3-4 yaşından itibaren çocuklar çikolata ve şekerle tanışıkları için 6-7 yaşına geldiklerinde ağızlarında ki süt dişlerinin çoğu düzenli fırçalama alışkanlığı yoksa çürümüş oluyor. Buna müdahalesin, yer tutucusunu yada dişlerin belki gerektirecek sürme rehberliği yapıldığı zaman çapraşıklıkları minimal hasarla atlatabiliyoruz. İleride ortodontik tedavi için gereksinim dahi kalmıyor. Erken teşhis dişleri kurtarıyor” dedi.


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Valilik 12 maddelik önemli kararlar aldı
20 yaş altı komşuları için dj performansı sergiledi
Belediye başkanlarının 1 yıllık karnesini hazırladık Ticaret Bakanlığı açıkladı işte Düzce’de ki fırsatçı firmalar
İki köyün yolları da kayalarla kapatıldı
Ayakkabısı çıkarılınca şok oldular

Facebook'da Bizi Takip Edin