SON DAKİKA
[10:29] Akçakoca’da imamı olmayan cami çürümeye terk edildi -- [10:11] Tüm Türkiye bu toplantıya kilitlendi -- [09:07] Düzce Belediyesi ilanıdır -- [23:41] Yasak olmasına rağmen avladılar birde parçaladılar -- [12:25] Ölmek üzere olan kedinin hayatını kurtardı -- [12:18] Tuşlu telefonlara rağbet arttı -- [18:58] Yapılandırma taksiti için vergi daireleri açık mı? -- [12:13] Düzce’de günlük vaka sayısı düşmüyor -- [16:03] Silah kaçakçılığından aranıyordu Çilimli jandarması yakaladı -- [15:51] Düzce’de sinema salonları sahiplerine kötü haber --
Gündem
Fındıkları dondan koruyorlar

DüzceSonHaber

19.02.2021 - 09:27
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Düzce’de don ve buzlanma uyarısının ardından çiftçiler, karanfil açan fındıklarını korumak için bahçelerinde duman oluşması için ateş yakıyor. Bahçeye yayılan duman sayesinde fındık karanfilleri buz tutmuyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Düzce’de hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşeceği tahmininde bulunarak çiftçilere buzlanma ve don uyarısı yaptı. Çiftçiler de ocak ve şubat aylarında havaların sıcak gitmesi nedeniyle karanfil açan fındıklarını buz ve dondan korumak için bahçelerinde bol duman oluşmasına neden olan saman, fındık artığı ve çalı yakmaya başladı. Dumanın bahçeye dağılmasıyla birlikte fındık karanfilleri don ve buzdan korunarak soğuktan yanmalarını engelliyor.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk fındığın Karadeniz’in vazgeçilmez ürünü olduğunu belirterek, “Çiftçiler gelirlerinin yüzde 80’nini fındıktan elde ediyorlar. Haliyle böyle önemli bir ürününün korunması gerekiyor. Ocak ayının sonları ile şubat ayının ortalarına kadar havalar sıcak gitti. Fındıklarımız karanfil açtılar. Bu bizim için tehlike uyarısıdır. Biz Düzce Ziraat Odası olarak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’ne yazı yazdık. Biz fındıklarımızı dondan nasıl koruruz? Bunun için bir ilaç ya da ürün var mı? Bize gelen cevapta böyle bir ilacın üretilmediği, çiftçilerin ilkel yöntemlerle fındıklarını koruması gerektiği söylendi. Biz de bu cevabı çiftçilerimizle paylaştık. Gece 24.00’da sonra 3 ile 4 arası saman, fındık artığı, ot, çalı yakabiliriz. Havanın durumu, rüzgarın yönü ve tarlanın meyil durumuna göre ayarlama yapabiliriz. Bize zaten bunun dumanı lazım. Duman fındık bahçesine girdiğinde don olayını engelliyor, çiftçilerimiz de zarardan kurtulmuş oluyor.” dedi.

Çiftçilerin sigorta yaptırmalarını isteyen Öztürk, “Çiftçilerimizin ayrıca mutlaka TARSİM yaptırması gerekiyor. Bahçenin büyüklüğü ve rüzgar akımına göre öbek yakma değişiklik gösterir. 10 dönümlük bir tarlada 2 öbek yakıldığı zaman yeter, 20 dönümlük bir tarlada 3 öbek, 5 dönümde 1 öbek tarlayı kurtarır. Bu ağır ağır yanacak. Bize sıcaklığı değil dumanı gerekiyor. Lastik yakanlarda oluyor. Biz lastik yakılmasına kesinlikle karşıyız. Lastik çok zararlı bir madde. Yandığı zaman çevreye ve kişilere zarar veriyor. Lastik yakılmasını kesinlikle önermiyoruz” diye konuştu.


OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Maksimum 500 KarakterBu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Lüks araçlı dilenciler şaşkınlık yarattı
Küçük esnafı düşünüp belediye bunlara yol vermemeli
Düzce’de günlük vaka sayısı düşmüyor
THK Düzce’de bazı taşınmazlarını satacak Tuşlu telefonlara rağbet arttı
Millet bahçesi Mayıs ayında Düzcelilerin hizmetinde
Düzce’de sinema salonları sahiplerine kötü haber

Facebook'da Bizi Takip Edin