SON DAKİKA
[21:09] Hasançavuş Köyü’nün internet sorununu gündeme getirdi -- [20:20] Sanayide pompalı dehşeti maskeli olduğu iddia edilen iş yeri bastı -- [18:13] Hamside av yasağı bir kez daha uzatıldı -- [17:15] Kafe, restoran ve lokanta sahiplerine müjde -- [16:35] (Görüntülü) - Site bahçesinde gürültü yapan gençleri kalasla dövdüler -- [12:52] Bu İl Genel Sekteri ile Düzce bir yere gidemez -- [12:20] Vay benim canım ülkem cami var sahibi yok -- [12:03] Arı mucizesi propolis Covid-19 aşısının etkinliğini arttırıyor sitokin fırtınasını engelliyor -- [11:04] Evi kumarhaneye çeviren 17 kişiye ceza -- [10:15] Müftü efendi bu manzara hoşuna gidiyor mu? --
Yaşam
Düzce’de ki hava kirliğinin sebepleri ve çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme istasyonları verilerine göre Düzce’de son 1 haftada kötü düzeyine kadar yükselen hava kirliliği oranlarıyla ilgili olarak Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fatih Taşpınar hem hava kirliliğinin sebepleri hemde çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi.

Düzce’de ki hava kirliğinin sebepleri ve çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi
2.12.2020 - 09:24
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Düzce’de son 1 haftada sağlıksız oranından en yüksek derece olan kötü oranına kadar yükselen hava kirliliği vatandaşların şehirde yaşam kalitesini etkileyerek en alt düzeye çekiyor. Konuyla ilgili olarak Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fatih Taşpınar hava kirliği sebepleri ile çözüm önerileri hakkında bilgiler verdi.

 


“DÜZCE’DE HAVA KİRLİLİĞİ ESKİDEN BERİ BİLİNEN BİR DURUM”


Doç.Dr. Fatih Taşpınar, Düzce’de hava kirliliğinin eski dönemlerden bu yana görüldüğüne dikkat çekerek “Düzce’de çok ciddi bir hava kirliliğine maruz kalıyoruz. Hava kirliliği Düzce’de eskiden beri bilinen bir durum. Yeni 2-3 yıllık bir olay değil. Çünkü Düzce topografyası olarak atmosferde ki hava karışımlarının, türbülanslar sağlayacak bir yapıya sahip değil. Dolayısıyla çanak gibi bir ortam var. Düzce ovası ortada etrafı engebeli ve yüksek araziyle kaplı, dolayısıyla hava akımları kirleticilerinin dağılması yada seyrelmesini sağlayacak şekilde gerçekleşmiyor. Kısacası Düzce çok rüzgar alan bir bölge değil, yıl içinde uzun dönem istatistiklere baktığımız zaman yüzde 70 oranında günler sakin günler. Aksine çok türbülanslı ortam olması lazım. Dolayısıyla Düzce seyrelmeyen atmosferik yapıya sahip. Düzce’de hava kirliliği tüm yıl boyunca gerçekleşebilir. Ölçümlere bakıldığı zaman değerler gerçekten çok kötü durumda. Partikül madde kirliliği, keza baktığımız zaman NO2 ve SO2 parametrelerinde de yükselme görünüyor. Özellikle kış aylarında. Partikül madde gereçten çok yüksek. Standart değerlerin 10 katına 20 katına ulaşan dönemler oluyor ve bu istatistikler elimizde var. Düzce’de hava kirliliği ile ilgili çok ciddi adımlar atılması lazım” dedi. 


“DÜZCE’DE DOĞALGAZ KULLANIMININ TEŞFİK EDİLMESİ GEREKİYOR”


Düzce’de birinci kirleticinin fosil atıklar olduğunu söyleyen Taşpınar “Kentsel ısınma kaynaklı olarak kullanılan yakıtlar fosil yakıtlardan oluşması. Odun, kömür fındık kabuğu gibi çeşitli tarımsal atıklarında kullanıldığını biliyoruz. Bunların kesinlikle doğalgazla değiştirilmesi yani doğalgaza geçilmesi gerekiyor. Burada bir destek olabilir, doğalgaz fiyatlandırılmasında bölgesel destekleme olabilir. Mutlaka doğalgazın teşvik edilmesi lazım. Kış aylarında birinci çözüm bu. Biz çalışma yaptık. Düzce’de yekünde doğalgaz kullanım oranı yüzde 60’lar civarında. Evlerde doğalgaz var ama kullanılmıyor. Kömürlü sobalar yada ısınma amaçlı başka çözümler üretilmiş” dedi.


“İKİNCİ EN ÖNEMLİ KİRLETİCİ ENDÜSTRİYEL KAYNAKLI”


Düzce’de kurulan organize sanayi bölgeleri sayesinde kirlenme oranının endüstri kaynaklı olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Taşpınar “Diğer ise biz Düzce’de çalışma yaptığımızda şunu gördük. Düzce’de sadece evsel kaynaklı bir hava kirliliği yok. Endüstriyel kaynaklı bir kirlilik de var. Düzce ciddi bir endüstri bölgesi olma yolunda ilerliyor. Organize sanayi bölgeleri açılıyor. Bunlarında hava kirliliğine etkisi var. Düzce atmosferinde ölçümler yaptık. Gördük ki endüstriyel kaynakların atmosfere kirletici olarak ulaştığının izlerini bulduk. İz elementler, ağır elementler, atmosferde organik karbon, siyah karbon bulduk. Yani Düzce atmosferinde bir endüstriyel kirlilik var. Düzce içinde ki endüstri tesislerinin çok iyi denetlenmesi, gerekiyorsa online izleme sisteminin kurulması yada kurdurulması gerekiyor. Gerekiyorsa atmosfer izlemesi yapılması lazım. Bizim bununla ilgili projemiz vardı. Düzce Valiliği’ne sunmuştuk” dedi. 


“TRAFİK KAYNAKLI KİRLENMENİN AĞAÇLANDIRMAYLA ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”


Düzce’de üçüncü ve en önemli kirlenmenin aslınnda trafik kaynaklı olduğunu söyleyen Taşpınar “Düzce’de çok ciddi trafik kaynaklı bir hava kirliliği var. Üçüyle ilgili analiz ve ölçümlerimizi yaptık. Akademik olarak üçünün de belirtileri bariz olarak ortada. Düzce’de taşıt yükü var. Hem Düzce’nin içinde hem çevre yollarında. Hiç Düzce’de endüstri olmasa hiç hava kirliliği oluşturan evsel yakıtlar kullanılmasa ama taşıt trafiği bu şekilde devam etse inanılmaz derece Düzce’de hava kirliliği oluşuyor. Yol kenarlarında ki toprak parçalarının analizini yaptık. Çok ciddi ağır metal birikimleri bulduk. Düzce’de ki taşıt kaynaklı kirliliğe yol kenarları şahitlik yaptı. Taşıt kaynaklı olduğu için yol güzergahlarında ciddi ağaçlandırma yapılması gerekiyor. Özellikle Düzce ovası içinde düz alanda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması yapmak gerekli” dedi. 


“SABAH VE ÖĞLEN SAATLERİNE KADAR ÇOCUK VE YAŞLILAR SOKAĞA ÇIKMAMALI”


Düzce’de hava kirliliği oranlarının özellikle sisle birlikte sabah ve öğlen saatleri arasında görüldüğünü bu saatler arasında çocuk ve yaşlıların kesinlikle dışarı çıkmaması gerektiğini söyleyen Taşpınar “Havanın dağılmadığı çok kararlı atmosfer koşullarında sisle birlikte kesinlikle dışarı çıkmamak lazım. Geniz yanması ondan. Karbon monoksit ve kükürt dioksit. Bunlar atmosferde ki yanma kaynaklı gazlar. Bunlar su damlacıklarıyla karıştığında suyun PH deresini düşüren asidik hale gelen gazlar, genizler o yüzden yanıyor. Çünkü asitleşme var. Bunlar öğlen saatlerine doğru gidiyor. Bu arada göz gözü görmüyor.  Ciddi anlamda yaşlı ve çocukların sabah ile öğlen saatleri arasında dışarda bulunmaması lazım. Evlerde kapalı ortamlarda bulunmaları lazım” dedi. 


“HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİYLE HAVADA DOLAŞAN PARTİKÜL MADDELER KORONAVİRÜS TAŞIYOR OLABİLİR”


Düzce’de son dönemde artış gösteren koronavirüs vakalarının da hava kirliliğinden kaynaklı olabileceğine dikkat çeken Taşpınar “Partikül madde kirliliği Düzce’de çok fazla. Biliyoruz ki partikül maddeler 10 mikrona kadar atmosferde bulunabiliyor, 20 mikron ve daha fazla partiküller atmosferde düşme eğilimi gösteriyor. 10 mikrona kadar olan partiküllerin üzerine gazlar, nem ve virüsler, çeşitli mantarlar, sporlar yapışabilir. Yani PM 10 dediğimiz atmosferde uçuculuk gösteren ve hareket edebilen partiküllere bir takım kirletici ve virüsler yapışabilir bunlar üzerinde transfer olup taşınabilir. Evet buda korona virüs vakalarının artışına sebep olabilir. İstenmeden yada bizim bilgimiz dışında virüs yada başka mikroorganizmaları da taşıyabilir. Çünkü Düzce’de bir partikül kirliliği var” dedi. 
Ayrıca, Taşpınar Düzce Üniversitesi’nde geliştirdikleri izleme ve ölçüm düzeneklerinden bahsederek “Akılı hava kirliliği ölçme izleme sistemimiz var. Geliştirdiğimiz ölçüm düzenekleri var. Bunlar çok kaliteli sensorlar. Bu sensorlarla gerçek zamanlı atmosferde hava kirliğini ölçebiliyoruz. Hatta hava kirleticilerinin üst düzeye çıkacakları dönemleri algılama sistemi olarak geliştirdiğimiz sistemle daha önceden haber verme imkanına sahibiz. 1 yada 2 saat öncesinden bunu haber verebiliyoruz” ifadelerini kullandı.


OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Maksimum 500 KarakterBu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Kaynaşlı’da domuzun saldırdığı şahıs yaralandı
Dereye düşen köpeği itfaiye kurtardı
Pandemide kamkat fidesi ilgi gördü
Kuş cenneti Efteni Gölü, buz tuttu İstanbul'dan Ankara'ya pedal çeviren işçi, Düzce'ye ulaştı

Facebook'da Bizi Takip Edin