"/> ">
Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 11:50
 
Ameliyata akülü arabalarla gidiyorlar
SAĞLIK Haberi
Ameliyata akülü arabalarla gidiyorlar

Atatürk Devlet Hastanesi’nde sünnet ve diğer cerrahi müdahale gerektiren çocukların ameliyat korkusunu yenerek ansiyete oluşmasının önüne geçmek için başlatılan uygulama sonuç verdi. Akülü arabalarla ameliyata giren çocukların daha kolay iyileştiği ayrıca ameliyat esnasında uygulanan anestezik ajanlarda da doz düşümü sağlandığı görüldü.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın çağrısı ile hastanede görevli personeller kendi aralarında para toplayarak hastaneye 2 adet akülü araba alındı. Hastaneye sünnet ve diğer cerrahi müdahaleler için gelen çocuklar ameliyathaneye akülü arabalarla gidiyorlar. Bu sayede çocuklarda ameliyat korkusu ve anksiyete gelişmesinin önüne geçildi. Çocuklar ameliyata girerken ağlamak yerine daha mutlu oluyorlar. Ayrıca ameliyathane kapısında da annelerinden ameliyat hazırlığı süresince ayrılmayan çocuklar yine doktorların kendi imkanları ile çizdiği çizgi film karakterlerinin olduğu odada bekletiyorlar. Yapılan uygulamalar sonucunda çocukların ameliyat sonrası daha kolay uyandığı ve anksiyete oluşumunun en aza indiği görüldü.

Oğlu hastaneye sünnet olmak için gelen baba İsmail Turan “Çocuğumuzu sünnet yaptırıyoruz. Uygulama çocukların korkusunu yeniyor. Çocuklara heyecan veriyor. Ameliyata daha mutlu bir havada girip çıkıyorlar. Çocukları için güzel bir atmosfer oluyor” dedi.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Hamid Özmen, çocuklarda korkuyu en aza indirmeyi hedeflediklerini belirterek “İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin Yılmaz’ın öncülüğünde merkez ilçede görev yapan sözleşmeli sağlık personellerin topladıkları paralarla hastanemize 2 tane akülü araba alarak çocuklarımızın ameliyathaneye girerken bu arabalarla girmelerini istedik. Bunun sebebi çocuklar ameliyathaneye girişte anne ve babadan ayrılmaları sonucunda yoğun anksiteye yaşamaktalardı.  Bu çocukların ameliyat ve ameliyat sonra ki süreçlerinde etkiliydi. Ama şunu gözlemledik. Akülü arabalarla ameliyathaneye giren çocuklarımızda hem ameliyat süreci hem ameliyat sonra ki süreçte  daha rahat bir iyileşme ve konfor süreci olduğunu gözlemledik. Uygulama bu şekilde sürüyor” ifadelerini kullandı.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Anestezi ve Animasyon Uzmanı Özgür Düzgöl ise uygulamayla çocuklarda anksiyete gelişmesini en aza indirdiklerini bu sayede ameliyat sırasında uygulanan anestezik ajanlarda da doz düşümü sağlandığını vurgulayarak “Çocuk hastalarımızın ameliyat aşamasında hastaneye girdikleri zaman yoğun bir anksiyete yaşıyorlar. Doktor korkusu, iğne korkusu gibi korkularla ameliyat olacağı güne kadar çocukta stres gelişiyor. Bu stresi minimum seviyeye indirmemiz gerekiyor. Çünkü uygulanan anestezik ajanların dozlarında artırım yapmamız gerekebiliyor. Bunun için kendi hastanemizde özellikle çocuk hastaların ameliyat öncesi hazırlıkların yapıldığı aşamalarda küçük bir duvara kendi imkanlarımızla bazı çizgi film karakterlerinin çizimlerini yaptık. Çocuklarımıza birkaç oyunca tedarik ettik. Bu ameliyatı beklerken hazırlık aşamasında yoğun anksiyete gelişmesini engellesin diyeydi. Daha sonra bu aşamada başarılı olduğumuzu gördük. Annelerden çocuklarını son aşamaya kadar ayırmıyoruz. Arkasından başhekimliğimizde uygulamayı bir tık ileri götürerek çocukları ameliyathaneye getirirken akülü arabayla getirirsek nasıl olur diye düşündük. Mevcut uygulama bizim anestezi açısından istediğimiz şekilde anksiyetenin azaltılması ve içerde uygulanan anestezik ajanların dozlarının azalmasına yol açtı. Güzel bir uygulama oldu. Tıbbi olarak bununla ilgili yayınlarda mevcut. Ne kadar anksiyeteyi düşük seviyede tutarsak anestezik ajanların kullanılmasında kalite ve güvenlik yüksek olur” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ameliyata, akülü, arabalarla, gidiyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı