Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 15:19
 
Bakan Kurum'a kritik sorular
DÜZCESONHABER
GÜNDEM Haberi
Bakan Kurum'a kritik sorular

 MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, 12 Kasım 1999 yılında yaşanan depremin 20. Yıldönümünde çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi sundu.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, 12 Kasım 1999 yılında yaşanan ve üzerinden 20 yıl geçen deprem ile ilgili alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi gönderdi. Yılmaz, “Dünya’da olduğu gibi ülkemizde aktif fay hattı üzerindedir. Bilinen bu gerçeği değiştirmek mümkün olmamakla birlikte ciddi önlemler almak kaçınılmazdır. Afet anında devletin vatandaşa tam kapasite hizmet verebilmesi için kamu binalarının ( Valilik binaları, kaymakamlıklar, hastaneler, emniyet müdürlükleri, jandarma ve okullar)  öncelikli olarak ayakta kalabilmesi gerekir” dedi.

Yılmaz, Kurum’a şu soruları iletti;

1)Bahsi geçen binaların iyileştirilmesi anlamında sismik izolatör vb. gibi teknik güçlendirmeler yapılmış mıdır? Ülkemizde birçok şehrimizin olduğu gibi Düzce de aktif fay hattı içerisindedir. Olası bir depremde hastanelerin iyi hizmet verebilmesi açısından bölgede ki hastanelere sismik izolatör ya da farklı bir güçlendirici uygulanmış mıdır?

2)Düzce’de tek ulaşım yolu karayoludur ve karayolunda ciddi sıkıntılar vardır. Olası bir afet anında civar illerden arama kurtarma ekipleri ve sağlık ekipleri bölgeye nasıl intikal edecektir? Konu ile alakalı alternatif yollar belirlenmiş midir?

3)Son dönemlerde bahsi geçen kamu binaların sağlamlaştırılması ile alakalı ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

4) Olası bir depremde Düzcelilerin kriz anında toplanabileceği ( yemek, su tuvalet v.b) ihtiyaçlarını belirli bir süre karşılayabileceği deprem toplanma alanları nerelerde belirlenmiştir?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Kurum'a, kritik, sorular,
Yorumlar
Haber Yazılımı