Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 19:40
 
Bakana kelebek sorusu
Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER
GÜNDEM Haberi
Bakana kelebek sorusu

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce’de çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Amerikan Beyaz Kelebeği ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Amerikan Beyaz Kelebeği konusunda çözüm üretilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Yılmaz hazırladığı soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorular yöneltti. Yılmaz, “Son yıllarda artış yaşanan, başta dut olmak üzere fındık, söğüt, çınar ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen “Amerikan beyaz kelebeği” ile köylülerin ilaçlı mücadelesi sonuç vermemiştir.  Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve ve yaprak gibi bölümlerine zarar vererek önemli ölçüde verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu kapsamda ülkemizin en önemli tarım kaynaklarından olan Fındık üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit eder noktaya varması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Yılmaz, Pakdemirli’nin cevaplaması için şu soruları iletti; “Türk fındık üreticilerini bu Amerikan beyaz kelebeği tehdidinden korumak için ne tür tedbirler almayı planlıyorsunuz? Son yıllarda artan zararlılarla mücadelede bir eylem planınız var mı? Varsa ne kadar zaman içinde eylem planını devreye sokmayı düşünüyorsunuz?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakana, kelebek, sorusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı