"/> ">
Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 01:04
 
Bu tat başka kabakta yok
GÜNDEM Haberi
Bu tat başka kabakta yok

DÜZCE’de Nisan ayının sonunda ekilen ve olgunlaşan Düzce Kabağı hasadına başlandı. Kendine has aromasıyla Ankara ve İstanbul gibi illerden büyük talep gören kabaktan Düzceli kadınlar 43 çeşit yemek yapabiliyorlar.

Düzce’nin sulak alanlarında yetişen ve kendine özgü aromasıyla İstanbul ve Ankara gibi illerden de büyük talep gören Düzce Kabağı hasadına başlandı. Nisan ayı sonunda ekilen kabak 90 günlük olgunlaşma süresinin ardından bahçelerden toplanıyor.

Kabak üreticisi İrfan Hatip, kabak dikiminin püf noktalarını anlatarak “Kabak hasadı yapıyoruz. Kabak ekimi Nisan ayının sonu ile Mayıs ayının başında başlar. 90 gün sonra kabak olgunlaşmaya başlar. Ağustos sonunda başlar ve Eylül ayı içerisinde kabak hasadı yapılır. Düzce kabağının diğer kabaklara göre daha kaliteli olduğu İstanbul piyasasında da söyleniyor. Bizde bundan mutluluk duyuyoruz. Düzce’de tahmini rekolte 10 bin ton kadar. Bu sene yağmurun fazla yağması ile bazı tarlalarda sıkıntı oldu. 5 ile 8 ton arasında değişir. İyi kabak yetiştirmek için tarlayı düzgün şekilde sürmek ve tırmıklamak lazım. Kabak sıra aralarının 1 yada 1 buçuk metre 2 sıranın arasında en az 3 metre bırakmak lazım. Kabak suyu sever ama çok sudan hoşlanmaz. Yağmur yağmazsa kabak sulanabilir ancak kabağın dibinde su durmayacak. Gübresi, ilacı da atılacak” dedi.

Düzce geçtiğimiz yıl ilk kez kabak festivali yapılmasına öncülük eden ve kendisi de kabak yetiştiren Diş Hekimi Ulviye Dikmen ise “Kabağın tarihçesi Düzce’de çok eski. Bu kabak hiç değerini bildiğimiz bir meyve değil. Aslında beslenmede, büyümede ve gelişmede, hastalıklarda, cilt güzelliğinde, bağırsak gelişiminde kabak çok etkili. Biz sadece tatlı diye yiyor ve geçiyoruz. Bu kadar basit değil. Çocuk mamalarında özellikle Avrupa’da, Amerika’da kesinlikle kabak doğal şekilde kullanılıyor. Unlaştırıp kullanıyorlar. Ama biz sadece tatlısını yapıyoruz. Tarlada görmüyoruz. Çok zor ve meşakkatli şekilde üretiliyor. Ama olağan üstü bir meyvemiz var. Bu meyvenin kıymetini bilmek için çok geç kalmışız. Onun için 1. Şenliğimizi yaptık. İkincisi mutlak suretle yapılmalı. Düzce kabağının da ayrı bir özelliği var. İçinde ki aroması, bileşenleri ve vitaminleri bağışıklık sisteminde olağanüstü etkili ve biz sıradan diye geçmişiz. Geçen yıl 43 çeşit yemeğini sergiledik. Tatlısıyla, tuzlusuyla tatlarını yaptık. Şuanda Düzce kurusu diye bir yiyecek yapıyoruz. Kabak ve fındıktan oluşan Düzce markası olacak bir ürün” ifadelerini kullandı.

Kabak hasadı sırasında kabak bahçesinde kabak tatlısı yaparak hasat yapanlara ikram eden Mücella Ulcay, Düzce kabağının aromasının başka kabaklarda olmadığını belirterek “Kabağı aldık, kestik, soyduk, dilimledik ve odun ateşinde şeker koyarak pişirdik. Çok lezzetli bir tatlı oldu. Bu kabağı lezzetli yapan Düzce’nin havası, suyu ve emeğidir. Çok nefis bir tadı var. Kendine has bir aroması var. Oldukça sağlıklı bir kabak.  Bu bölgede sanayileşme fazla olmadığı için egzoz ve fabrika gazlarından topraklarımız fazla etkilenmemiş. Onun için kabak çok daha lezzetli ve aroması çok daha iyi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, tat, başka, kabakta, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı