Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 18:16
 
Fiyatlar tepetaklak
Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER
GÜNDEM Haberi
Fiyatlar tepetaklak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TMO’nun 17 liradan fındık alacağını açıklamasına rağmen serbest piyasada düşüşe geçen fiyatlar tepkilere neden olmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay Giresun kalite fındığın 17 liradan, Levant kalite fındığın ise 16,5 liradan alınacağını ve TMO’nun alım yapacağını duyurmuştu. Ancak fındık taban fiyatı açıklanmasına rağmen fiyatlar gün geçtikte düşmeye başladı.

Fiyat 13 liraya kadar düştü

Serbest piyasada fındık fiyatları 13 liraya kadar düştü. Fındık tüccarları özellikle fındığın emanete verilmesi nedeniyle düşen fındık fiyatları üzerine hızla alıma başladı.

FERRERO alımı durdurdu

Diğer yandan fındık fiyatlarının yükselmesi ile birlikte piyasa müdahale eden ve Avrupa’nın en büyük fındık alıcısı olan FERRORO firması fındık alımlarını durdurdu. Daha önce FERRORO’dan randevu alan üreticilerin dışında ki üreticilerden fındık alınmıyor. Bu sebeple Düzce’de ki büyük fındık fabrikaları da fındığı satacak yer bulamayınca alımları yavaşlattılar. Bu sebeple üreticiler serbest piyasada fındık tüccarlarının adeta insafına bırakıldılar.

TMO’nun alımları hızlandırması isteniyor

TMO ise depo sorunu nedeniyle fındık alımını yavaşlatmıştı. Ancak geçtiğimiz gün yapılan sözleşme ile fındık alım depolarını genişleten TMO fındık alımına tekrar hız verdi. Piyasaya göre 3-4 lira fazlaya fındık alan TMO’nun ise alımları sınırlı olmasından dolayı fındığı elinde kalan üretici serbest piyasaya yönelmek zorunda kalıyor.

Fındığınızı emanete vermeyin

Diğer yandan üreticilerinde fındıklarını emanete vermemesi gerekiyor. Fındığın emanete verilmemesi ile piyasada ki arz ve talep oranı dengeleneceği için fiyatların yükseleceği söyleniyor. Üreticilerin ihtiyaçlarından fazlası fındığı tutmaları isteniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fiyatlar, tepetaklak,
Yorumlar
Haber Yazılımı