Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 11:06
 
İstanbul’da olacak depreme dikkat çekti
DüzceSonHaber
GÜNDEM Haberi
İstanbul’da olacak depreme dikkat çekti

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak 12 Kasım Düzce depremi ile ilgili olarak milletvekillerine bilgiler verdi. Yılmaz, 12 Kasım depreminde ki kayıplardan yola çıkarak İstanbul’da yaşanması muhtemel deprem için ciddi tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak 12 Kasım Düzce depreminde yaşanan kayıpları ve yapılması gerekenler ile alınması gereken tedbirler hakkında milletvekillerine bilgiler verdi.

Yılmaz, “12 Kasım 1999 yılında yaşadığımız Düzce depreminin üzerinden 20 yıl geçti. 20 yıl önce memleketimizde yaşanan şiddetli deprem neticesinde 710 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2.678 vatandaşımız yaralanmıştır. 17 Ağustos Marmara depremiyle beraber hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 980 yaralılarımızın sayısı ise 3836 ya ulaşmıştır. Depremde 6444 bina, 16 666 konut ve 3837 iş yeri yıkılmış veya ağır hasar almıştır. Düzce’de yıkımın boyutu yüzde 60-70’lere varmış, adeta Düzce yerle bir olmuştur. Düzce depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, geride kalanlara başsağlığı dilerim” dedi.

“Son 20 yılda 20 bin vatandaşımız hayatını kaybetti”

 Yılmaz, son 20 yılda yaşanan depremlerde 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek “Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibari ile topraklarının yüzde 97 si deprem riski ile karşı karşıya olan bir bölgededir. Son 20 yıl içinde Marmara, Düzce, Bingöl ve Van’da yaşanan büyük depremlerde 20 bin insanımız hayatını kaybetmiş yüz binin üzerinde insanımız yaralanmış sakat kalmış ve bu depremlerin ekonomiye maliyeti yirmi beş milyar doların üzerinde olmuştur.  Düzce depremiyle ilgili söylenecek çok söz vardır, ancak ben bugün artık ülkemizde 20 yıl önce yaşadığımız depremin yerine, önümüzde olması muhtemel değil, muhakkak olacak olan İstanbul depremi hakkında birkaç söz söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da yaşanacak depreme dünden hazırlıklı olmalıyız”

Yılmaz, İstanbul’da yaşanması muhtemel bir depremin büyük yıkım ve can kaybına yol açacağını, özellikle İstanbul’da yaşanacak depreme dünden hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak “Bakınız geçtiğimiz günlerde İstanbul da yaşadığımız 5.8 büyüklüğündeki deprem bizleri adeta uyarmaktadır. Yaşanan 5.8’lik İstanbul depremi oldubitti ye getirilmeden ciddiye alınmalı deprem gerçeği ötelenmemeli veya unutulmamalıdır. Bu bilgiler ışığında yetkililerin yapması gereken açık ve net şekilde ortadadır. Devletimiz özellikle İstanbul’da yaşanacak bir depreme dünden hazırlanmış olmalıdır. Bu hazırlıklarını yaparken muhakkak mevsimsel etkileri göz önünde bulundurarak değişik eylem planları hazırlanmalıdır. Can kayıplarının en aza indirgenmesi için binalar tek tek incelenmeli, yıkılması muhtemel binalarda inisiyatif vatandaşlara bırakılmamalıdır. Kentsel dönüşüm hızlandırılmalıdır.  Bu arada özellikle kamu binaları ayakta, sağlam ve hizmete hazır bir şekilde bulunmalıdır. Özellikle kamu binalarının ayakta kalması için sismik izolatör gibi teknik güçlendirmeler acilen yapılmalıdır” dedi.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul’da, olacak, depreme, dikkat, çekti,
Yorumlar
Haber Yazılımı