Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 17:07
 
Keşir’in ismi listede
Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER
SİYASET Haberi
Keşir’in ismi listede

Yeni yasama yılına doğru kabinede değişiklik yapılacağı beklentisi yine yükselirken, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in yeni kabine listesinde olduğu öğrenildi. Diğer yandan yeni kabinede Albayrak ve Soylu için “Biri diğerini yedi” görüntüsü yaratmayacak formül konuşuluyor.

23 Haziran seçimlerinin hemen ardından kabinede ve parti yönetiminde değişiklik olacağı beklentisi, yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim’e doğru yeniden güçlü biçimde dillendirilmeye başlandı. AKP kulislerinde, Binali Yıldırım’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ayrıca 18 Temmuz’da yaşanan sel felaketinin ardından Düzce’ye gelen Binali Yıldırım ile yakın temasta bulunan AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in bu teması Ankara’da da devam ettirdiği, yeni kabinede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için isminin listede olduğu öğrenildi.

AKP’de kabine revizyonu olup olmayacağına ilişkin kulisler yeniden hareketlendi. Erdoğan’ın, il gezilerinden sonra Meclis’in açılmasıyla birlikte kabinede değişiklik yapacağı konuşuluyor. Ancak basına yansıyan her kabine revizyonu haberinin ardından “Dışarıdan dayatmayla kabinede değişiklik yapmayız” anlayışı nedeniyle revizyonun tarihi konusunda net bir tahmin de yapılamıyor. Bakanların TBMM’de yemin etmesi koşulu nedeniyle Erdoğan’ın Meclis’in açılmasını bekleyeceğini dile getirenler kadar partinin ekim ayı başında yapacağı kampta vekillerin nabzını yoklayacağı, bu nedenle biraz daha bekleyeceği yorumunu yapanlar da bulunuyor.

MİLLETVEKİLLERİNDEN ALINACAK

Olası bir kabine revizyonunda, yeni sistem nedeniyle Meclis dışından atanan bakanların parti politikalarına ve siyasete yeterince uyum sağlayamadıkları eleştirileri nedeniyle kabineye daha çok milletvekillerinden ismin girebileceği konuşuluyor. Ancak milletvekillerinin bakan olmasıyla TBMM üyelikleri düştüğü için bunun sayısının komisyonlardaki çoğunluk hesabına göre belirleneceğine dikkat çekiliyor. Bu kapsam da Milletvekili Ayşe Keşir’in kabinede yer alma şansı artıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Keşir’in, ismi, listede,
Yorumlar
Haber Yazılımı