Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 00:48
 
Mahkemeden emsal karar
Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER
GÜNDEM Haberi
Mahkemeden emsal karar

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in, AK Parti iftar yemeğinde sarf ettiği sözleri haber yapmamızın ardından Keşir, tarafıma dava açarak manevi tazminat talep etmiş hatta 2 büyük gazetede tarafıma kınama yayınlanmasını istemişti.

Açılan davanın ardından Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava görülmeye başlanmış ve tarafımdan savunma istenmişti. Bende savunmamda Milletvekili Keşir’in sözlerini aynen yayınladığımı bunu aynı zamanda temsilcisi olduğum o dönem ki Doğan Haber Ajansı’na aynen geçtiğimi söylemiş, ayrıca diğer gazete ve dergilerde yapılan yorumların beni bağlamadığını ifade etmiştim.

Düzce’ye 300 kilometre uzaktan katıldığım ve sadece posta yolu ile kendimi ifade ettiğim dava sonucunda Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi lehime karar vererek davanın ret edilmesine karar verdi.

Yargılama sonunda yazılan gerekçeli kararda ise siyasetçilerin kendilerine karşı hakaret dışında yapılan eleştirileri incitici olsa dahi katlanmaları gerektiği vurgulanmış ve şu ifadelere yer verilmiş; “Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinde 10. Maddesinin birinci fıkrasında herkesin görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahip olduğu belirtildikten sonra aynı maddenin ikinci fıkrasında sınırlama halleri gösterilmiştir. Yargıtay 2. Hukuk dairesinin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin istikrar kazanmış uygulamalarında siyasetle uğraşan kişilerin kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere dahi katlanması gerektiği vurgulanmış ve bu durum demokratik toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından birisi olarak kabul edilmiştir. Somut olayımızda davacı siyasi kişiliktir. Siyasetçilerin siyasi konumu itibarıyla yapılan sert eleştirilere katlanması gerektiği ve dava konusu yapılan cümlelerin konuşmasında yer aldığı görüldüğünden yazıların başlığında ki yorumların ifade ve basın özgürlüğü ve eleştiri sınırları içerisinde kaldığı bu itibarla manevi tazminatın yukarıda belirten şartların oluşmadığı kanaatine varılarak davanın reddine vermek gerekmiştir.”

Buradan da anlaşılacağı gibi siyasetçilerin dokunulmazlığı olduğu gibi hakarete varmayacak eleştiriler kendilerine oy veren yada vermeyen hizmet ettikleri vatandaşlar tarafından incitici boyutta dahi yapılabilmektedir.

Ancak bizim yaptığımız ise tamamen Keşir’in söylediklerini kaleme almaktı. Bu açıklamaların herhangi bir harfine dahi dokunmadık. O dönem yaptığımız haber sonrası MHP lideri Devlet Bahçeli dahi grup toplantısında açıklama yaparak olayı kınamıştı.

Mahkeme sonucunda yargının verdiği karar ise tamamen demokratik toplumların eleştiri hakkı olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu. Bu sebeple siz değeri okurlarımız ve vatandaşların siyasileri eleştiri hakkı her zaman vardır ve olacaktır.

Umarım bu karar bir emsal olur ve siyasetçiler kendilerine oy veren halktan kendilerini üstün görmeyi bırakırlar. Dahası da eleştiri yapmaya çekinenler bu emsal kararla kendilerini çok rahat savunabilirler.

KİMSE DOKUNULMAZ VE ELEŞTİRİLMEZ DEĞİLDİR. YETER Kİ HAKARET OLMASIN.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mahkemeden, emsal, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı