Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 11:56
 
Yılmaz, beton santraline karşı
Tezcan SOLMAZ/DÜZCESONHABER
GÜNDEM Haberi
Yılmaz, beton santraline karşı

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca İlçesi Doğancılar Köyü’nde kurulan ve ruhsatlandırılan beton santrali ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için soru önergesi verdi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca’nın Doğancılar köyünde kurulan ve doğaya zarar verecek olan beton santrali ile ilgili olarak harekete geçti. Yılmaz, kurulan beton santrali ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için soru önergesi vererek “Düzce ili Akçakoca ilçesi Doğancılar köyü sınırları içinde 11 dönümlük arazi tüzel bir kişiye kiralanmış ve gerekli işlemler tamamlanarak ruhsat verildiği söylenmektedir. Doğaya büyük zarar verecek olan beton santralinin yapımına başlanmıştır” dedi.

Yılmaz, soru önergesinde şu soruları sordu;

1-            Düzce ilimizde yaşanan vahim sel ve heyelan felaketinden sonra Dere yatağını daraltmak sureti ile yapılan bu santralin iklim değişikliği eylem planı dâhilinde gelecekte oluşabilecek afetlerde ne denli büyük hasarlara yol açacağı konusunda her hangi bir çalışmanız var mı? 18 Temmuzda yaşanan sel felaketinden sonra dere yataklarına ev yapımı izni dahi verilmezken dere yatağına böyle bir beton santrali yapımı ruhsat verilmeye uygun mudur? Kim hangi yetkiyle ruhsat vermiştir?

2-            Akçakoca’nın en önemli turizm merkezlerinden olan Fakıllı mağarası, şehrimize gelen tur otobüsleri, bisikletçiler, motorcular ve tatilcilerin uğrak yeridir. Bahsi geçen beton santralinin bu turizm merkezinin ulaşımını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Konu ile alakalı Turizm Bakanlığından, Turizm İl Müdürlüğünden ve Milli Eğitim İl Müdürlüğünden görüş alınmış mıdır?

3-            Ruhsat verildiği söylenilen beton santralinin yapılacağı yol Düzce Üniversitesi Akçakoca Kampüsüne giden yol güzergâhındadır. Yolun öğrenci servisleri tarafından kullanılması ve en önemlisi bu yolun öğrencilerin yürüyüş güzergâhı olması vesile ile santralden çıkacak olan ağır vasıta araçlar tehlike yaratacaktır. Mevcut yol genişliği 2 aracın geçmesini bile zor karşılamaktadır. Yolun genişletilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yılmaz,, beton, santraline, karşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı