SON DAKİKA
[23:49] Bahçeşehir Koleji’nden muhteşem yaz okulu -- [23:45] Bahçeşehir Koleji yaz okulu duyurusu -- [22:49] Büyük emek harcadı -- [19:56] Ve beklenen son -- [19:49] Aracını yakıp intihar etti -- [17:14] İtfaiyeciler hayrete düştü -- [13:21] Pekiştirici iftar -- [12:23] Akçakoca’da patpat kazası 2 yaralı -- [12:10] Akçakoca yaza hazırlanıyor -- [11:48] Dolandırıcılar Ramazan ayını fırsat biliyor --
Yazarlar
EBEVEYNLERE TAVSİYELER
Öznur KARAOLUK

Öznur KARAOLUK

13.02.2019 - 09:34
116 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Kalabalık ve düzensiz şehir hayatında çocuk yetiştirmek günden güne zorlaşmaktadır. Teknolojinin içinde âdeta yüzen çocuklar, oyun parklarından, doğada oynama şansından ise uzak büyüyorlar. Bu nedenle günümüz anne babaları geçmişe göre daha büyük zorluklarla karşılaşıyorlar.

Eğitim ortamında da elektronik ve sanal iletişim araçlarının yaygınlaşması risklerin daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır. Sosyal medya tehlikeleri her geçen gün daha büyük bir tehdit halini alıyor. Sanal ortamdaki kimlikler, sosyal medya paylaşımları çocukların gerçek kimliklerini, kişiliklerini büyük çapta şekillendiriyor.

 Toplumsal karmaşayla birlikte sosyal dokusu bozuk şehirlerde artan suç oranları da gündelik yaşamdaki tehlikeleri artırıyor. Çocuklar geçmişe göre daha emniyetsiz sokaklarda büyüyor. Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirdikleri çevreyle ilgili tablo, hiç de iç açıcı değil.

Mükemmel Anne Baba Değil, Yeterli Anne Baba Olun

Birçok şeyin değiştiği bir dünyada yaşıyoruz. Ama değişen insan doğası değil, dünyamız. Hangi çağda olursa olsun çocukların ihtiyaçları hiç değişmedi, değişmeyecek. Açık havada, doğayla bütünleşerek enerjisini harcamak; akranlarıyla iletişim kurup sosyalleşmek; sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmaya yönelik etkinlikler yapmak.

Önerilerimizi gündelik hayatta kullanabilen ebeveynler, çocuklarıyla ilişkilerinde birçok sorunun ortaya çıkmasının önüne geçmeyi başaracaklar.

Çocuğunuzla ilişkinizi mükemmellik peşinde koşarak zedelemeyin. Yeterli anne baba olun ve gerisini akışa bırakın. Çocuğunuza rehberlik edin. Emin olun sezgileriniz sizi doğru yere götürecektir. Anne baba olmanın sihrini yaşayın, stresini değil. En büyük sihir sevgidir.

Öznur Karaoluk

Çocuk Gelişimci/Okul Öncesi Öğretmeni

E-Posta: oznurkaraoluk07@gmail.com

 

 Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
116 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Zehirlenen çocukluk

Samet BEYAZ

Zehirlenen çocukluk

Çocuk istismarı

Öznur KARAOLUK

Çocuk istismarı

Deneme Köşe Yazısı

Tezcan Solmaz

Deneme Köşe Yazısı

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook'da Bizi Takip Edin