SON DAKİKA
[22:40] Kurtarılamadı -- [20:13] Takla atan araç hurdaya döndü 3 yaralı -- [10:46] Şirketlerin üst yönetimi belirlendi -- [22:48] İtfaiye aracına çarptı -- [20:58] 109 yıllık gelenek devam ediyor -- [13:00] Erdoğan ilk müdahaleyi yaptı -- [12:47] Düzce Belediyespor Petkimspor’u ağırlayacak -- [12:42] Standard Profil’e Toyota’dan “Tedarikçi Başarı Ödülü” -- [11:47] Kar yağıyor -- [11:21] Tepki çeken araç parkı --
Yazarlar
İKİ BÜYÜK HAZİNEMİZ SEVMEK ve SEVİLMEK
Samet BEYAZ

Samet BEYAZ

9.2.2019 - 11:03
88 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Sevgi, Allah’ın, yarattığı tüm mahlûkata bahşettiği ilâhî bir lütuftur, nimettir. Sevgiyi kullarının kalbine yerleştiren Cenâb-ı Hak, bütün sevgilerin kaynağıdır. Bu sevgi, şefkât ve muhabbet sayesinde yarattığı tüm mahlûkata rızık vermektedir. Bu sınırsız sevgi ve merhameti ile biz kullarına yardımcı olur ve bizi bağışlar. Allah Tealâ, sınırsız lütuf ve kerem sahibidir.

Samimi bir Müslümanın yüreği her daim Allah sevgisi ile titrer. Bu sevgi sadece kalpte hissedilen bir duygu olarak kalmaz, tutum ve davranışlara, söz ve düşüncelere de yansır. Kalbini Allah sevgisi kuşatan bir Müslüman, rahmeti kuşanır. O, emindir, ondan endişe edilmez. Allah’ı sevenlere, Allah için birbirini sevenlere asla korku ve hüzün yoktur.

İnsanın sahip olduğu en büyük hazine, “sevgidir”; Cenab-ı Allah’ı, Peygamber (SAV) Efendimizi, O’nun Ehlibeytini sevmektir. Allah’ın sevdiklerini, değer verdiklerini sevmektir. Böylece, bu ruh haline kavuşmuş olarak tabii ki birbirimizi sevmektir; insanları, hayvanları, bitkileri, taşı toprağı, çiçeği böceği, tümüyle doğayı sevmektir; yaşamı sevmektir. Karşılıksız, beklentisiz olarak, bizâtihî insan olduğu, hayvan olduğu, bitki olduğu, taş toprak olduğu için, Allah Tealâ tarafından yaratıldığı için sevmektir. Allah dostu Yunus’un ifadesi ile “Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmektir” Her yöne, her yana, her şeye sevgiyle bakmaktır. Duyulan sevginin ruhumuzu titretmesidir; sevmek, sevilmek, gönüllere sevgi ekmektir; aç susuz kalsak da, sevgisiz kalmamaktır.

Sevgi insanın en büyük hazinesidir. Sevgi insanın, hatta her canlının, hayvanların dahi bizâtihî fıtratında vardır, doğuştan gelen bir haslettir. Allah Tealâ doğuştan yüreğimizi sevgi ile yüklemiştir. Ancak insanlar bu hazinesini, bu değerini, bu özelliğini kullanmakta çok cimri davranmaktadırlar.

Sevin sevgili dostlar. Herkesi, her şeyi sevin. Seni seviyorum demekte geç kalmayın. Kaybettikten sonra ah vah etmenin faydası yoktur. Sevmeniz ve sevilmeniz dileğiyle. Sevgilerimle.

Sosyolog Samet Beyaz

Sosyoloji Meslek Mensupları Derneği Genel Başkanı

E-Posta: sametbeyaz24@gmail.com

Telefon: 0553 633 92 30Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
88 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Ah bu siyaset

By Gölge

Ah bu siyaset

EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Öznur KARAOLUK

EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Celal Kasapoğlu

Tezcan Solmaz

Celal Kasapoğlu

Gençlere tavsiye

Sefer DEMİR

Gençlere tavsiye

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook'da Bizi Takip Edin