SON DAKİKA
[13:25] Düzce fotoğrafları ile andı -- [12:55] 15 Temmuz’da şehitler unutulmadı -- [11:20] Vali Dağlı’dan 15 Temmuz mesajı -- [23:56] Delta Alfa Çorap 15 Temmuz mesajı -- [23:54] Avukat/Arabulucu Ali Dilber'in 15 Temmuz mesajı -- [23:52] DİVAPAN 15 Temmuz mesajı -- [23:49] Düzce Üniversitesi 15 Temmuz mesajı -- [23:43] Uğur Eğitim Kurumları 15 Temmuz mesajı -- [11:55] Oğullarını özlüyorlar -- [11:50] Düzcespor’u en iyi yönetecek isim --
Yazarlar
Ne mutlu Türkçe yaşayana
Sefer DEMİR

Sefer DEMİR

seferdemir81@gmail.com

24.10.2018 - 22:31
377 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Kıymetli dava arkadaşlarım bu yazı ülkülü yüreklerinize ilk seslenişim olacaktır. Mevla’m nasip ederse de seslenmeye devam edeceğim. Nerede Türk diye çarpan bir yürek varsa, Turan hasretiyle yanan kaç gönül varsa küçük de olsa bir yer bulacağıma eminim.

Bu ilk buluşmamızda  dil hassasiyeti üzerine yazdığım yazıyı sizlere aktaracağım. Çünkü biliyorum ki “TÜRK DEMEK TÜRKÇE DEMEKTİR”. Bu sebeple ortak duygularımızın sesi olan bu yazıyı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Ne Mutlu Türküm Diyene, Ne mutlu Türklüğünün Farkına varabilene. NE MUTLU TÜRKÇE YAŞAYANA!

"DİLİMİZ TÜRKÇE Mİ?

Birazcık durun ve düşünün. Beynimize dört yandan kement atan mazeretlere inat birazcık düşünün. Bir an mahallenizi gözünüzün önüne getirin. Evinize giderken önünden geçtiğiniz dükkânları hatırlayın. Berberin, kasabın, manavın, kitapçının kısacası her gün uğradığınız işyerlerinin isimlerini bir kâğıda yazın. En son izlediğiniz filmi, giydiğiniz elbisenin markasını, okuduğunuz gazete ve dergileri, izlediğiniz kanalları ve evinizde ne varsa eşya adına üşenmeden birer birer yazın. Şimdi elinizdeki listeye bakarak içtenlikle söyleyin. Bu isimlerin kaç tanesi Türkçe?

Ne yazık ki isimlerin çoğunun Türkçe olmadığını gördünüz değil mi? Peki henüz konuşmaya yeni başlayan bir çocuğun babasının ardından “bay bay” demesine şahit olmadınız mı? Daha hayata başlarken dilini zehirlediğimiz bu çocuklara örnek olarak izlettiğimiz kahramanların kaç tanesinin adı Türkçe?

Birazcık düşünün, fazla değil birazcık. Hastanede gittiğiniz bölümün adı neydi? Ya size yazılan ilaçlar, ilaçların içeriği? Size derman diye sunulan ilaçları okumaktan niçin acizsiniz? Bunları okumak için illaki tıp fakültesini bitirmenize gerek var mı? İlaçların içeriği Türkçe yazılsa tedavi süreniz mi uzar?

Birazcık düşünün, fazla değil birazcık. Hak saklasın, yolunuz hiç mahkemeye düştü mü? Sizi mahkemeye çağıran belgeyi okuyabildiniz mi? Hâkimin ve savcının konuştuklarının ne kadarını anladınız? Neticede hakkınızda verilen kararın ne olduğunu öğrenebildiniz mi?

Birazcık düşünün, fazla değil birazcık. Din hakkında yapılan konuşmaları anlamakta ne kadar başarılıyız? Kaçımız okunan hutbeleri kavrayabildik? Minberdeki imam hangi millete sesleniyor? Ya da konuşan Türkçe bilmiyor mu? Maksadım Kuran’ı okumak ve anlamak için Arapça öğrenmeye karşı gelmek değil ama günlük sorunları anlatırken kullanılan dili anlamamıza engel olan nedir? Halka karşı kullanılan dil neden Türkçeden bu kadar uzak? Dinimizle dilimiz arasında bir ayrılık mı sözkonusu?

Birazcık düşünün, fazla değil birazcık. Hastanede, mahkemede, camide kullanılan dilin hangisi Türkçe? Hastanede Latince ve İngilizcenin, mahkemede Arapça ve Farsçanın ve dinde Arapçanın Türkçeyi sürgün ettiği bir memlekette dilimizi yaşatmaya imkân var mı? Sokaklarımız, caddelerimiz, işyerlerimiz gün geçtikçe yabancılaşıyor. İsimlerimiz, şarkılarımız yabancılaşıyor. Duygularımız, hayallerimiz yabancılaşıyor. Anadilimizde gördüğümüz düşlerimiz yabancılaşıyor. Türkülerimiz hoyrat ellerde can çekişiyor. Tarihimiz sözlüklere muhtaç bekliyor. Ne varsa bize ait bizden uzağa gitmekde.

Ben Sefer Demir olarak bir nebzede olsa bundan sonra köşemizde yazacağım yazıları ÖZTÜRKÇEMİZle yazmaya çalışacağım, şimdiden hatalarım olursa affola.

Ne olur dilimiz için, yarınlarımız için harekete geçin.

UMUTLAR VE UFUKLAR TÜRKÇE OLSUN!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
377 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

hakan tuna

8.11.2018 - 10:32:48

yazınız çok güzel olmuş devamını merakla takip edeceğim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Zehirlenen çocukluk

Samet BEYAZ

Zehirlenen çocukluk

Çocuk istismarı

Öznur KARAOLUK

Çocuk istismarı

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook'da Bizi Takip Edin