SON DAKİKA
[13:25] Düzce fotoğrafları ile andı -- [12:55] 15 Temmuz’da şehitler unutulmadı -- [11:20] Vali Dağlı’dan 15 Temmuz mesajı -- [23:56] Delta Alfa Çorap 15 Temmuz mesajı -- [23:54] Avukat/Arabulucu Ali Dilber'in 15 Temmuz mesajı -- [23:52] DİVAPAN 15 Temmuz mesajı -- [23:49] Düzce Üniversitesi 15 Temmuz mesajı -- [23:43] Uğur Eğitim Kurumları 15 Temmuz mesajı -- [11:55] Oğullarını özlüyorlar -- [11:50] Düzcespor’u en iyi yönetecek isim --
Yazarlar
Türk Gençliğinin Tarihsel Analizi-2
Sefer DEMİR

Sefer DEMİR

seferdemir81@gmail.com

26.10.2018 - 20:58
330 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

2-Osmanlı’da görülen ve yine padişah ve rejim değişikliği ile sonuçlanan Jön Türk İhtilali’nde de yine genç öğrenciler ön planda yer almıştır. II. Abdülhamit 1876 da Meşrutiyeti kabul ettikten sonra 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 harbi) sebebiyle rejimi askıya almış ve mutlaki rejimi devreye sokmuştur.

Devamında gelişen olaylar neticesinde ordu ve öğrenciler hareketlenmiş ve Resneli Niyazi ve Enver Paşa önderliğinde başlayan Makedonya İhtilali neticesinde II. Abdülhamit Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmıştır. (Temmuz 1908) Osmanlıda meydana gelen bu iki olay ve akabinde yaşananlar büyük oranda bir gençlik hareketidir.

Zira özellikle II. Meşrutiyetinin ilana sebep olan Makedonya İhtilali genç subaylar tarafından başlatılmış olmakla beraber bu ihtilal ordunun doğrudan bir hareketi veya darbesi değil tamamen genç subayların inisiyatifi ile şekillenmiştir. Harbiye’de, Tıbbiye’de vesaire yerlerde eğitim aldıktan sonra devlet kademelerine yerleşen Aydın Türk Gençleri, yıkılmakta olan devleti kurtarmak için çağdaş siyasal fikirleri etkin hale getirme çabasına girmişlerdir.

 Bu dönemde gençliği örgütleyen bu olaylara yön veren Jön Türkler, ithalatçılar hakkında günümüzde farklı görüşler ileri sürülse de bunların olayları yönlendiren bir gençlik hareketi olması, gençliğin ne derece etkin bir konumda bulunduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Ayrıntılı bilgi için bknz: Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu, Ernest Edmond Ramsour, Jön Türkler ve 1908 ihtilali, Askeri Tarih Bülteni, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı yay. Yıl:26Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
330 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Zehirlenen çocukluk

Samet BEYAZ

Zehirlenen çocukluk

Çocuk istismarı

Öznur KARAOLUK

Çocuk istismarı

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook'da Bizi Takip Edin