SON DAKİKA
[22:40] Kurtarılamadı -- [20:13] Takla atan araç hurdaya döndü 3 yaralı -- [10:46] Şirketlerin üst yönetimi belirlendi -- [22:48] İtfaiye aracına çarptı -- [20:58] 109 yıllık gelenek devam ediyor -- [13:00] Erdoğan ilk müdahaleyi yaptı -- [12:47] Düzce Belediyespor Petkimspor’u ağırlayacak -- [12:42] Standard Profil’e Toyota’dan “Tedarikçi Başarı Ödülü” -- [11:47] Kar yağıyor -- [11:21] Tepki çeken araç parkı --
Yazarlar
AK Parti neden bu halde? Bence bazı sebepler bunlar.
Tezcan Solmaz

Tezcan Solmaz

tezcansolmaz@hotmail.com

13.1.2019 - 19:25
335 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

AK Parti, iktidar partisi, 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruldu. İlk kez 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerle oyların yüzde 34,63’ünü alarak tek başına iktidar oldu.

O yıllardan bu yana kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları AK Parti kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a her koşulda desteğini sürdürdü hem de arttırarak.

Ta ki Recep Tayyip Erdoğan’ı kimine göre Devlet Başkanı, kimine göre Cumhurbaşkanı seçene kadar desteğini sürdürdü.

Düzce’de de son döneme kadar anladık ki Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgarıyla 24 Haziran 2018 seçimlerine kadar Düzceliler AK Parti’ye destek verdiler. Devreye ittifak girdi ve seçimler değişti. Hem Cumhurbaşkanı seçilecekti hem de milletvekilleri.

Bir baktık ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sevgisi Düzcelilerde baki kalmış ancak partiden ve partide dönen entrikalardan sıkılan halk bir ders vermek amacıyla Düzce’nin il olmasından bu yana ilk kez MHP’den milletvekili çıkardı.

AK Parti’nin Düzce’de ki rüzgarı her geçen gün azalmaya başladı. AK Parti rüzgarı Düzce’de (tabi bu rastgele yazıldı. Elektrik mühendisi değilim) saniyede 100 kw elektirik üretirken bu son dönemde 50 kw’ya kadar düştü.

Yanlış yapılan listeler, eski partililere karşı olan ön yargılar, FETÖ ile tam mücadele edilmemesi, ortaya atılan bazı iddialar, FETÖ ile mücadele döneminde eski İl Başkanı Hikmet Keskin’in bazı isimlere kefil olduğu iddiaları gibi gibi bir çok neden partinin rüzgarını kesmeye başladı.

AK Parti’nin 24 Haziran seçimlerinde yaptığı en saçma sapan milletvekili listesi de rüzgarın hızını kaybetmesine büyük neden oldu. Ben hep şu şekilde yorumladım. AK Parti’ye milletvekilliği için başvuran 20-25 kişinin listesini CHP’nin milletvekili adayına verseler, o adaya deseler ki “Sen bu listeden yenebileceğin 3 isim çıkar.” CHP’nin adayı dahi bu tip saçma sapan bir liste çıkaramazdı.

Hani AK Parti’nin milletvekilleri seçim bürolarında halkı dinleyeceklerdi, hani hizmette sınır tanımayacaklardı. Halk bunları yemedi. Baktılar ki sözler tutulmuyor yerel seçimler öncesi belediye gidecek en stratejik aday Faruk Özlü gönderildi. En sempatik, tüm partiler tarafından bakanlığı döneminde kabullenilmiş bir isim olarak Özlü kolları sıvadı.

Bu arada AK Parti eski İl Başkanı Hikmet Keskin’in gitmesi için Ankara’da özellikle ithal milletvekili Ayşe Keşir’in sıkı operasyonu başladı. Bu dönemi fırsat bilen ithal vekil Keşir, ilk dönemde kendisine evini açan, DÜSİAD’ın eski yönetim kurulu üyeliğini dahi yapan Sinan Aydın’ın il başkanı olması için elinden geleni yaptı. Bunun için Keskin’in aradan çıkması gerekiyordu. Ama olmadı.

Eski TSO Başkanı Fahri Çakır, kendisinin de üyesi olduğu ve Adıyamancılar diye bilinen Menzil Teşkilatı üyesi Belediye Başkanı Dursun Ay ile İsa Bilçin’in adını verdi. Bu iki ismi bir konuma getirin, sizden başka bir şey istemiyorum dedi.

Eski milletvekili Fevai Arsalan. Yandan yandan partinin tüm işlerine karıştı. Kendi adamlarını ön plana çıkarıp parlatmak için Ankara’da ki tüm kanallarını açtı. Siyaseten bitti söylentilerine inat kendisinin gücünü sonuna kadar kullandı.

AK Parti istifa eden yönetimi kendi kendilerine havalara girdi. Biz dışardan il başkanı istemeyiz, kendi içimizde çıkacak dediler.

O öyle dedi, bu böyle dedi. Kimisi benim adamım Hakan Kuşçuoğlu o gelsin dedi, kimisi benim adamım Mutafa Keskin o gelsin dedi, kimisi Cihat Çelik, kimisi Halil Aydın kimisi o kimisi bu.

Sonuç olarak siyasi ağırlığı olan ağabeyler hizmetten öte benim adamım olsun da partinin de Düzce’nin de canı cehenneme dedi.

Herkes kendine kukla aradı, istediği gibi liste yapabilecek, adamlarını il genel meclisine, belediye başkan adaylığına, belediye meclis üyeliğine, il, ilçe, belde yönetim kurulu üyeliklerine yazabilecek bir isimin başına istedi.

Bir gram Düzce’ye hizmet amaçları yok. Bir gram partiyi düşünmüyorlar.

Sonuç olarak ne oldu. Daha önce de yazdığımız gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2001’de kurduğu AK Parti’ye sahip çıkamadılar, yani reisin emanetine sahip çıkılmadı.

Genişletilmiş il başkanları toplantısına İl Başkanı olmadan katıldılar, iktidar partisinin bu duruma gelmesinin en büyük sebebi yine kendileri oldu. Bundan büyük utanç olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında gülerek fotoğraf çektirmeyi maharet saydılar. Hemde 32 dişlerini birden göstererek.

Daha çok sebep, neden yazılabilir. Ama benim kalemim bu kadarına yetti.

Önemli bir not;

“Belli bir süre kendimi dinlenmeye aldım. Kimsenin açtığı dava yada şikayeti beni korkutmadı. Zamanı var. O işlere de bakacağız”

Kalın sağlıcakla…

  Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
335 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcesonhaber.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Ah bu siyaset

By Gölge

Ah bu siyaset

EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Öznur KARAOLUK

EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Celal Kasapoğlu

Tezcan Solmaz

Celal Kasapoğlu

Gençlere tavsiye

Sefer DEMİR

Gençlere tavsiye

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Facebook'da Bizi Takip Edin