Yazı Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 10:21
 
Bundan sonrasına katırlarla devam edeceğiz
Tezcan SOLMAZ
tezcansolmaz@hotmail.com
 
 

Düzce’nin tüm trafik yükünü taşıyor. Alışveriş trafiği, banka trafiği, yaya trafiği, araç trafiği hatta ve hatta dedikodu trafiğini dahi.

İstanbul Caddesi…

Adeta Düzce Belediyesi’ne gelen yönetimlerin halka kendisini göstermesi için yap boz oyuncağı gibi. Her gelen belediye başkanının İstanbul Caddesi üzerinde bir projesi var.

Bir gelip kapattı, biri gelip açtı. Biri gelip tramvay koydu, diğer tramvayı beğenmedi. Işıklandırıldı, karartıldı, tramvayının demirleri söküldü. Ağaçları kesildi, yeniden dikildi. Kaldırımları söküldü, yeniden yapıldı. Bütün bunlara aldırış etmeden tüm gelen belediye başkanlarının isteklerine cevap vermeye devam etti.

Düzce’nin trafik yükünü taşırken yorulmadı. Hiç sesi çıkmadı. Bir çok badire atlattı. Ama son yapılan bisiklet yolu kadar dar vizyonlu bir proje ile karşı karşıya kalmadı.

Hep gündemde oldu. Kendisini Düzce’nin sahibi sanan ağabeylerin mekanı oldu zaman zaman. Düzce’yi siyasi şekiller zamanında bu cadde üzerinde verildi. Dedikodu merkezi oldu. Ama İstanbul Caddesi bu kadar kısa ve dar vizyonlu bir proje görmedi.

Bisiklet yolu olsun olmasına, Düzce’de bir çok bisiklet sevdalısı, bisiklet kullanan vatandaş var. Düzce adı üstünde ya düz ova. Bisiklet için oldukça müsait bir yerleşim alanı. Ancak İstanbul Caddesi kadar dar bir vizyonla yapılan bisiklet yolu yakışmadı.

İstanbul Caddesi her türlü trafiğin yükünü kaldırmaya çalışırken, yolun en solunu bisiklet yolu, en sağını park yolu, ortasını ise trafiğin akışını sağlayan yol yapmak çok dar bir vizyonun eseri olabilir.

Bir çok bilinçsiz sürücünün yol 3 şeride ayrılmasına rağmen 2. Sıra park oluşturarak yolu dördüncü şeride çıkarmaya çalışmalarının önüne geçmek için planlama yapılmadı. Bunu yapan sürücüler yüzünden otobüsler geçemedi, bariyer demirleri söküldü.

Ya en sağdan parklaşmayı engellemek lazımdı yada yolu kendi haline bırakmak. En mantıklısı ise kendi haline bırakmak olacaktı. Çünkü yolun en sağından gelen parklaşmalardan toplanan paranın yüzü daha sıcak.

Hadi bisiklet yolunu yapıldı. Sürücüler çok duyarlı, bisiklet yoluna girip tersten gelmiyorlar, ikinci sıra park etmiyorlar, hemen işlerini görüp gidiyorlar diyelim.

E bu bisiklet yolu Düzce Belediyesi önünden başlıyor, Düzce Valiliği önünde sona eriyor. Ara yollardan bisiklet yoluna bağlanan bir çok yol var. Bisikletli birisi hızını alıp gitse, Büyük Camii sokaktan bir araç çıksa Alla korusun büyük felaket olacak.  

Hadi yayalara dahi yol vermeyen sürücüler bisiklet yolu diye biraz dikkat etti. Dedik ya bisiklet yolu Düzce Valiliği orada sona eriyor. Yaklaşık 2-3 kilometrelik bir bisiklet yolu. Yani 2-3 kilometrelik vizyonun eseri. Daha fazlasına vizyon yetmiyor. Bisiklet yolunu daha uzatırızın derdine kimse düşmüyor. İstanbul Caddesi üzerinde olsun yeterli.

Dedik ya hadi tüm koşullar bisiklet yolu için yerine geldi. Ama Düzce Valiliği’nin olduğu yerde bisiklet yolu bitiyor.

NE YAPACAK BİSİKLETLİLER…

DÜZCE VALİLİĞİNDEN SONRASINA KATIRLARLA MI DEVAM EDECEKLER?

 

 
Etiketler: Bundan, sonrasına, katırlarla, devam, edeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı