Yazı Detayı
20 Ekim 2019 - Pazar 13:16
 
Yazık ki ne yazık
Tezcan SOLMAZ
tezcansolmaz@hotmail.com
 
 

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri son dönemde üniversite etrafında ki uygulamalarına hız verdi. Bölgede uygulamaların hız kazanmasının nedenini az çok herkes tahmin edebiliyordur.

Bölgede özellikle üniversiteye giden kız öğrencileri lüks araçları, janti ayakkabıları ve kıyafetleri ile kandırmaya çalışan şahsi deyimimle “Çapkın abiler” üniversite etrafını mesken tutmuş durumda.

Açıkçası bölgede son dönemde art arda gelen yatırımlar, kafeterya ve sosyal alanlar nedeniyle bölgenin cazibesi artıyor. İsteyen, istediği ile istediği gibi ilişki kurabilir. Buna da çok karışmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

Ama…

Bölgede öyle tipler var ki, evlat olsa sevilmez, sevecekseniz kesin eldiven falan takarsınız.

İşte bu tiplerin önüne geçmek için polis denetimlerini arttırdı. İyi de yaptı. Polis denetimlerinde görüyoruz, üniversite öğrencisinden çok evlisi, dulu, işsizi, işlisi, işi, kişi herkes oralarda. Maşallah bölge acayip olmuş.

Ancak en acı olanı ise dün gece uygulamada karşımıza çıkan manzaralardan birisi oldu.

İlk manzarada yaşı neredeyse 50’lerde olan bir amca polis çevirmesini göre göre polisin üzerine doğru (üzerine sürmedi ama) gitmeye devam etti. Elinde alkol şişesi ve orada olduğumuz için gördüm hiç umurunda olmadan uygulamaya takıldı.

Aynı amca aracından inerken yine bir iki yudum alkolünden almayı ihmal etmedi. İndiğinde zaten ayakta duramıyordu. Neredeyse 200 promil alkollü olan amcanın birde direksiyon altında alkol şişesi vardı.

Ne kadar acı ki bu amcanın ehliyeti de yoktu.

Şimdi bu sarhoş herif yolda giderken bir öğrenciye çarpsa, yaralasa hatta ölümüne neden olsa bunun hesabını kim nasıl verecek? Bu adam bu vicdani sorumlulukla nasıl yaşayacak? 50 yaşında alkollü şahsın o saatte orada tur atmasını kim nasıl açıklayacak? Eminim ki orada kızı yaşında kızlara yürümeye çalışacaktı ki Allah’tan polis bu durumun önüne geçti.

İkinci olay ise son derece lüks bir araç durdurulmaya çalıştı. Kendileri çok akıllı ya o kafayla nasıl akıl ettilerse polisten kaçmaya çalıştılar.

Tabi trafik ve yunus ekipleri aracı durdurdular ve araçtan 6 kişi indi. 2’si kızdı. Henüz ana kuzusu oldukları belli. 18’inden yeni gün almış, temiz yüzlü kızlar. Erkek ağabeyler şekil tabi.

Kızlar vurmuş esrarın gözüne gözüne. Kafalar bir milyon derler ya aynı şekilde. Arabadan indiklerinden ellerinde ki köpeği zapt etmeye çalışırken, tuvaletimiz geldi diye polise ağlamalar falan.

Çok acı. 4 erkek 2 kız dediğim gibi. Gecenin sonu belli. 1+1 bir dairede eğlenceye sabaha kadar devam.

Anneleri, babaları o kızları Düzce’ye o arabada kafa yapsın diye göndermemiştir. Bu kesin de bunun önüne nasıl geçilecek?

Anne ve baba ne yapsın, polis ne yapsın, üniversite yönetimi ne yapsın? Yapacak olan o kızlar ve o kızlara benzeyen diğer kızlarımız. Dikkat edecekler, yem olmayacaklar. Erkek ağabeylerde o kızlar ve o kızlara benzer kızları kolay harcamayacaklar.

Sonuç şu ki şu anda üniversite etrafında ne ararsanız var. Alkollü sürücü, uyuşturucu partileri, zengin ve çapkın ağabeyler.

Bunların önüne geçmek için ise Allah’tan Düzce İl Emniyet Müdürlüğü var. Özellikle trafik şubesi ekipleri hemen hemen her gece uygulama yaparak bölgede asayiş ve düzeni sağlamaya çalışıyor.

Yanlarında asayiş şubesi ekipleri ile birlikte kızları, gençleri o belalı heriflerden korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Orada polisleri görünce sizde “Ulan ne işleri var burada?” demeyin. Emin olun ki iyi işler yaparak masumları koruyorlar.

Polise yardımcı olun, böglede uygulama var diye birbirinize haber vermekten vazgeçin. Ne kadar kaçsanız da bir gün yakalanacaksınız unutmayın.

Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın…

 
Etiketler: Yazık, ki, ne, yazık,
Yorumlar
Haber Yazılımı